City of Albuquerque
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: EC-21-365   
Type: Executive Communication Status: In Council - Consent Agenda
File created: 6/7/2021 In control: City Council
Final action:
Enactment date: Enactment #:
Title: Transferring members of the Greater Albuquerque Bicycling Advisory Committee (GABAC) to the Greater Albuquerque Active Transportation Committee (GAATC), Updating and Staggering Terms
Attachments: 1. EC-365


INTER-OFFICE MEMORANDUM June 1, 2021

TO: Cynthia D. Borrego, President, City Council

FROM: Timothy M. Keller, Mayor

SUBJECT: title
Transferring members of the Greater Albuquerque Bicycling Advisory Committee (GABAC) to the Greater Albuquerque Active Transportation Committee (GAATC), Updating and Staggering Terms
body

I am submitting for your advice and consent the following names for appointment from the
Greater Albuquerque Bicycling Advisory Committee to the Greater Albuquerque Active
Transportation Committee (GAATC) in accordance with O-21-63, the City of Albuquerque
revised Ordinance ?2-6-15.

Per O-21-63, Committee members appointed pursuant to the previous ordinance shall continue to
serve until their successors are appointed and confirmed pursuant to ?2-6-1-1. Any current
Committee member eligible for re-appointment under the previous constituent of the Committee
may be appointed to the like position constituted under this ordinance; the first of such
Appointments shall count as a second term for such existing Committee member.

At the time of the Council's revision of ?2-6-15, the serving members of the Greater
Albuquerque Bicycling Advisory Committee were:

1.
At Large
Mr. Josiah Hooten
04/01/2022
2.
At Large
Ms. Robin Allen
04/01/2022
3.
NE Rep.
Vacant
04/01/2021
4.
NW Rep.
Mr. Daniel Jensen
04/01/2023
5.
SE Rep.
Mr. Raul Chavira
04/01/2021
6.
SW Rep.
Mr. Nevarez Encinias
04/01/2023
7.
At Large - EPC
Mr. Richard Meadows
04/01/2021
8.
Unincorporated West
Vacant

9.
Unincorporated East
Mr. Lanny Tonning
04/01/2021



These members will transfer membership to the Greater Albuquerque Active Transportation Committee and will serve in the following positions with updated term dates as follow:


1.
NE Rep.
Ms. Robin Allen
04/01/2022
2.
SE Rep.
Vacant
04/01/2022
3.
NW Rep.
Mr. Daniel Jensen
04/01/2023
4.
SW Rep
Mr. Nevarez Encinias
04/01/2023
5.
Youth (under 24) Rep
Mr. Raul Chavira
04/01/2024
6.
Pedestri...

Click here for full text